Adnan Berkay Özdemir2005 Mezunu
Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü

Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü,uzmanlaştığı bölüme ilave olarak Türkiye'de "mühendislik" kelimesinin alt başlıklarını en üst düzeyde dolduran,yabancı dil eğitimi ve bilgisayar programı yazılım projeleri ile fark yaratabilmiş bölümlerden birisidir. Bu nedenle üniversitel bilgilerinde Çevre Mühendisliği yazan mezunlarımız sadece uzmanlık alanları ile yoğunlaşmamıştır

Sahip olduğu alt yapısından hareket ile diğer görev ve sorumluluklarda yol haritasını belirleyici ve sonuca uzanan analitik programlamayı yapabilecek şekilde eğitim almışlardır.

Öğretim ile alınan bilgilerin, bizleri mezuniyet sonrası iş alanında karşılaşacağımız teknik konulardaki zorluklara karşı belli bir noktaya kadar hazırlayacağı yadsınamaz. Ancak bir iş yeri ile bir başlangıcı yapabilmenin yolu insan ilişkilerinden, firma ilişkilerinden geçmektedir.

Gerçekte donanımımızın ne olduğunu firmalara ispat edebilmemizi sağlayan en önemli yol Kariyer Günleri'nden geçmektedir. Türkiye'de pek çoğumuzun "ne olacağım ben" endişesinin baş gösterdiği yıllar mezuniyete 1.5 -  2 sene kalan zamanlardır. Ve bu zaman eğer Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği son sınıf öğrencisiyseniz, "kariyer günü planlaması mı, firmalar ile görüşme randevusu almak ne demek, benim her hafta bitirmem gereken 2 proje, 2 sunum, 1 bilgisayar yazılımı projesi var" diye yanıtlayacağımız dönemdir. Son sınıflardaki dersler, sektörel firmalar ile daha akredite olmuş bir yol haritası sağlanması ile "kariyer günlerinde aktif olamamanın dezavantjları"nın nisbeten azaltılabileceğini düşünüyorum. Özel sektörden ilgili kişilerin de katılabileceği "design check ya da benzer sunumlar" ve sunum sonrası diyaloglar belki mevcut program trafiğini artırır ama son sınıf öğrencilerine çok şeyler katabileceğine inanıyorum.

Gelişimi destekleyen, yeni fikir ve yaklaşımlara açık hocalarımıza teşekkür ederim.

Saygılarımla,

 

ATARFIL Geomembrane S.L
Uluslararası Satış Md.

 

 


Bu sayfa Environmental Engineering tarafından en son 12.01.2015 23:25:04 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM