Ceren Aralp

 

1997 Mezunu
Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü 

Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Mezunu Olmak

Neden Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü? Bunu lise sonda üniversite seçimlerimi yaparken sorsaydınız herhalde cevabım  ‘çünkü İngilizce eğitim veriyor’ ötesine çok geçemezdi. Mezuniyetimin üstünden uzun yıllar geçti, önce Türkiye’de sonra Amerika’da Çevre Mühendisi olarak çalıştım ve beklemediğim bir anda fakültede görevli bir arkadaşım aynı soruyu sordu.

Neden Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü? Çünkü yıllar, konumda İngilizce eğitim görmüş olmanın avantajlarını defalarca ispatladı. Çünkü günün teknolojisini takip ederek, mühendislik etiğinden dizayna kadar iyi düşünülmüş ve tasarlanmış çeşitli dersler alma fırsatımız oldu. Çünkü göreceli olarak küçük olan öğrenci nüfusu sayesinde sadece ‘bir numara’dan ibaret degil, hem araştırma görevlilerimiz hem de profesörlerimiz için birer bireydik.

Eğitim ve öğretim kadar önemli bir başka faktör de öğrenci kalitesidir. Marmara Üniversitesi’nde ülkenin dört bir yanından, hayatın dört bir kesiminden gelmiş öğrencilerle tanışma fırsatınız olur. Klişe sanılsa da gerçekten bir ömür sürecek, araya mesafeler girse de kopmayacak dostluklar kurulur. Marmara Üniversitesi’nde aktif görev alınabilecek kulüplerden, bahar şenliklerine kadar sosyal yaşamı da destekleyecek pek çok aktivite fırsatı sunulur öğrencilere. Türkiye’nin en heyecanlı şehrindesinizdir. Ders sonrası, ders arası kampüsten bir yere gitmek isteniz, 3 saatlik yol korkutmaz gözünüzü - zaten şehrin kalbinde geçer gününüz.Çünkü kişisel hayatımızdaki  çalkantılar eğitimimize yansıdığı noktada bir aile şefkatiyle desteklendik. Çünkü profesörlerimiz sadece teknik bilgi vermediler, bizi iş hayatının süprizlerine de hazırladılar. Bugün bir müşteriye sunuma giderken hala Ahmet Hoca’nın proje sunumlarımız sırasında  ‘kulaklarınız kızarmadan odadan çıkarmam sizi’ deyişi ve bize gerçek dünya stresi yaşatışı aklıma gelir. Öğrencilik deyip geçmez, tüm hocalarımız en küçük raporumuzdan, dizaynımıza belli kalite kriterlerini takip etmemiz için ısrar ederlerdi. Bugün, raporun içeriğinin ötesinde noktasından virgülüne yorum yapmaya hazır müşterilerimize iş teslim ederken halen hocalarımızın eleştirel bakışlarla omzumuzun üstünden seyrettiklerini hisseder, işim bitince birkez de onlar için gözden geçiririm.

 

Neden Marmara Üniversitesi, Çevre Mühendisiliği Bölümü? Çünkü diplomanızı gururla asabilirsiniz duvarınıza.  

 

Hatch Mott MacDonald
PE, LEED-AP
27 Bleeker Street Millburn NJ 07041
T(973)912-2636 F(973)376-1072

    


 

     
                                                                                                                                                                         


Bu sayfa Environmental Engineering tarafından en son 12.01.2015 23:24:22 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM