Dr. Nesimi Özkurt

 

1997 Mezunu
Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü 

Günümüzde çevre sorunlarının etkileri yerel, bölgesel ölçeklerden küresel ölçeğe erişebilmekte ve geleceğimizi tehdit edebilmektedir. Bu sebeple çevre sorunlarına yönelik çözümler üretmek giderek önem kazanmaktadır.

Mühendislik, bilimsel araştırmalarla üretilen teorik bilgileri, uygulanabilir pratik bilgilere dönüştürebilmektir. Çevre mühendisliği de aynı temelde, çevre sorunları için teknolojik çözümleri araştırmayı ve uygulanacak tedbirleri belirlemeyi amaçlamaktadır.

Güncel teknolojileri takip etmek ve çevre sorunlarına en iyi çözümü bulabilmek için çok sayıda kaynak taramak ve benzer sorunların çözümünde edinilen deneyimlerin çıktılarına ulaşmak önemlidir. Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünde eğitimin İngilizce yapılması bu bağlamda, mezunlarına tüm dünyadaki çevre mühendisliği alanındaki araştırma sonuçlarına ve çevresel çözümler içeren proje çıktılarına ulaşma avantajını sunmaktadır.

Bölüme giriş yılım olan 1991 yılı ve mesleki anlamda çalışmaya başladığım 1995 yılından bu yana 17 yıllık mesleki deneyimimde fakültede aldığım eğitim, hayata bakışımın şekillenmesine büyük katkı sağlamıştır. Çalıştığım kurum bünyesinde yürüttüğüm ulusal ve uluslararası araştırma faaliyetlerinde ve projelerde, temel mühendislik eğitiminin kazandırdıklarını hissedebilmekteyim.Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü'ne adım atılan ilk yıllarda öğrenciler, bölümün vizyonuna paralel olarak sürekli sorgulayan, araştıran ve sorunlara sebep-sonuç ilişkisiyle çözümler üretebilen mühendis adayları olarak yönlendirilirler. Mesleki derslerin alınmaya başlandığı sonraki yıllarda ise öğrencilerden, mühendis yaklaşımıyla, bazen gerçek ölçekteki sorunlara dahi çözüm bulmak üzere projeler tasarlamaları beklenir. Seçkin öğretim üyesi kadrosundan edinilen teorik bilgileri, ileri analiz cihazlarının yer aldığı laboratuvar altyapısını ve kazanılan bilgisayar becerilerini kullanarak bu süreçlerden geçen öğrenciler, fark etmeseler de özgüvenli ve oldukça donanımlı birer Çevre Mühendisi olarak iş hayatına hazırlanırlar.

Meslek seçiminde kararlı ve vizyon sahibi genç arkadaşlara; takım çalışması kültürüyle yetişmiş, üstün donanımlı birer mühendis olmak istiyorlarsa, Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümünü tavsiye edebilirim.

Dr. Nesimi ÖZKURT
Başuzman Araştırmacı
TÜBİTAK MARMARA ARAŞTIRMA MERKEZİ
Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü
Barış Mah. Dr. Zeki Acar Cad. No:1 P.K. 21
41470 Gebze Kocaeli
T +90 262 677 2936
F +90 262 641 2309
www.mam.gov.tr
nesimi.ozkurt@tubitak.gov.tr


Bu sayfa Environmental Engineering tarafından en son 12.01.2015 23:26:36 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM