Dr. Selami Demir2005 Mezunu
Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü

1999-2005 yılları arasında öğrencisi olduğum Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’ndeki günlerimi asla unutmadım. O yıllarda Çevre Mühendisliği çok da tanınmış bir mühendislik alanı olmamasına ve hatta tercih listemin sonlarında yer almasına rağmen kısmet ki bu bölümü kazandım. Önceleri, her öğrenci gibi ben de bu mühendislik dalının hangi alanlarda hizmet verebileceği hususunda oldukça tedirgindim. Hatta ilk yıllarımda okulu bırakmayı bile düşünmüştüm. Ne var ki, ikinci ve üçüncü sınıftan itibaren bölüm dersleriyle tanışmaya başladığımda Çevre Mühendisliği’ne karşı gönlümde oluşmuş olan bu ön yargı değişip yerini ilgi ve meraka bıraktı. Sadece önyargılarımdan ötürü malesef uzatmalı olarak tamamlayabildiğim Çevre Mühendisliği öğrenimimin, özellikle meslekî uygulamaların ön plana çıktığı son iki yılında, bu mesleğin kişisel beklentilerimi tam olarak karşıladığını; kişisel yeteneklerimle birebir örtüşen bir çalışma alanı teşkil ettiğini gördüm. 

Çalışma hayatım boyunca tanıştığım Çevre Mühendisleri ile elbetteki mezun oldukları okullardaki öğretim planlarını da tartıştık. Kanaatimce Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nü Türkiye’de ilkler arasına sokan, birçok bölümden farklı kılan başlıca özellikleri eğitimin İngilizce olması, bilgisayar uygulamalarının yoğun olması ve hem teorik hem de pratik bilginin öğrenciye başarılı aktarımıdır. Öğretim üyelerinin bu konuda ne kadar tecrübeli ve başarılı olduklarından bahsetmeye gerek yok sanırım.Duygu ve Çevre Mühendisliği’ne yaklaşımımdaki bütün bu değişimler süresince devam eden öğrenim sürecinin, Türkiye’deki birçok Çevre Mühendisliği Bölümü’ne nispeten üstün özelliklerinin farkına varmam ancak mezuniyetimden sonra oldu. Özellikle İngilizce öğretimin yurtiçi ve yurtdışında bana kattıklarını yıllar sonra bile hissedebiliyorum.

Mezuniyetimden hemen sonra başladığım akademik hayatım boyunca, hocalarımdan öğrendiklerimin, her geçen gün kıymetini daha iyi anlıyorum. Yaklaşık 7 yıldır hizmet verdiğim Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nde bugün ben de öğretim üyesi olarak hocalarımdan aldığım bilgi ve edindiğim tecrübeyi aynı yaklaşımla öğrencilerime aktarmaya çalışıyorum. Bu bağlamda, engin tecrübeleriyle meslek hayatıma ışık tutan tüm hocalarıma sonsuz minnet duyuyorum.

Saygılarımla,

 

Yıldız Teknik Üniversitesi
İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü


 Bu sayfa Environmental Engineering tarafından en son 12.01.2015 23:25:16 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM