Hale Bozkurt

 

2007 Mezunu
Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü 

Üniversiteye hazırlık dönemimde yaptığım tercihler arasında bu bölüm oldukça alt sıralardaydı, en kötü ihtimal Çevre Mühendisliği okurum diyordum ve gerçekten benim için “o anki düşüncelerim ile” en kötü ihtimal gerçekleşti. O zamanlar bilinçli bir şekilde tercih yapmamıştım, Çevre Mühendisi ne iş yapar ayrıntılı bir şekilde bilmiyordum.

Hazırlık dönemi ile birlikte Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünde geçirmiş olduğum beş sene bana hem akademik, hem kariyer hem de özel yaşantıma oldukça olumlu katkılarda bulundu. 

Bir Çevre Mühendisinin aslında neler yapabileceğini ve ülkemizde gerçekten bu mesleğe ne kadar ihtiyaç olduğunu anladım. Bu bölümü kazandığım zamanki düşüncelerim tamamen sıfırlandı. 

İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi (OHSAS 18011), Çevre Yönetim Sistemi (ISO 14001), Atık Yönetimi, Acil Durum Yönetimi, Risk Yönetimi, İş Sürekliliği, Yasal Uygunluk Değerlendirmeleri, Kimyasal Yönetimi, Kaza Yönetimi, Taşeron Yönetimi vb gibi konularda oldukça deneyim kazandım. Mezun olduktan kısa bir süre sonra Novartis Sağlık, Gıda ve Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş’de İş Sağlığı, İş Güvenliği ve Çevre Mühendisi olarak çalışmaya başladım. Üniversite süresince almış olduğum hem zorunlu ve seçmeli derslerin, yapılan zorunlu stajların hem de üniversite hayatım boyunca bölümün hocaları sayesinde kazanmış olduğum disiplin sayesinde çalışma hayatına çok çabuk adapte oldum. Sonrasında GlaxoSmithKline İlaçları Sanayi ve Ticaret A.Ş’de İş Sağlığı, Güvenliği ve Çevre Uzmanı olarak 1,5 sene kadar bir süre ile görev aldım. Daha sonra farklı sektörlerde deneyim kazanmak amacıyla 2011 Aralık ayında Siemens San. Ve Tic. A.Ş’de İş Sağlığı, İş Güvenliği ve Çevre Uzmanı olarak çalışmaya başladım ve halen çalışmaya devam etmekteyim.

Bu deneyimlerimde Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünde almış olduğum eğitimin ve öğretim üyelerinin kalitesini ve katkılarını hiç bir zaman yadsıyamam.

 


Siemens Sanayi ve Ticaret A.Ş.
İş Sağlığı, Güvenliği ve Çevre Uzmanı


 

 Bu sayfa Environmental Engineering tarafından en son 12.01.2015 23:25:42 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM