Seren Sönmez

 

2014 Mezunu
Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü

Öncelikle herkese merhabalar. Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünden 9 aylık yeni mezun olarak duygularımı ve düşüncelerimi aktarmak istiyorum.

Çoğunluğun aksine; bu bölümü bilerek ve isteyerek seçtim. Aynı dönemlerde okulumuzda makine mühendisliği okuyan ağabeyimin görüşleri ile; Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin İngilizce eğitim vermesi, akademik kadrosunun iyi olması ve mühendislik eğitimini hakkıyla vermesi bana referans oldu, ailemle birlikte bu bölümü araştırıp, ilk sırada tercihimi yaptım. Puanım İstanbul’da başka mühendisliklere de yetiyordu fakat ÖSS de yaptığım üç tercihten ilkinin burası olmasından kesinlikle pişman değilim.

Sonuçların açıklanmasından; ilk tercihimin tutması ve hazırlık sınıfının ardından bölüme geçip, birinci sınıfı bitirme süreçleri çok hızlı geçti. Bölüm derslerimiz yavaş yavaş 2. sınıfta başladı. Bölüm derslerimizi aldıkça bölümümün daha çok farkına varıyordum. Özellikle 3. sınıftan itibaren yaptığımız projeler, ödevler sayısını arttırmaya başlayınca ve bir de 3. sınıfın o yoğun ikinci döneminde Erasmus programı çerçevesinde yurtdışına gitmiş olmamla. Çünkü döndüğümde okulu uzatmamak için 4. sınıfta çok ders aldım ve çoğu projeyi bir anda yaptım.

Şunu itiraf etmek isterim ki o yoğun tempoda bazen düşünürdüm neden bizi bu kadar proje, ödev ile zorluyorlar diye. Ama bunun artılarını iş hayatına girince anladım. Çünkü yaptığımız projeler ve ödevlerle; iş hayatında diğer üniversite çevre mühendislerinden; daha disiplinli, zaman konusunda daha planlı, zorluklar karşısında daha kolay başa çıkabilme noktasında üstün olduğumuzu düşünüyorum. Bunda hocalarımızın payı çok büyük.

İstediğimiz zaman tüm hocalarımızla birebir irtibata geçebildik, yardımlarını, tavsiyelerini aldık. Çoğu okulda olmayan sıcak ortam bizde kesinlikle vardı. Bölüm başkanımıza derslerle ilgili sorunlarımızı, sıkıntılarımızı rahatlıkla söyleyebiliyorduk ve çözüme kavuşturuluyordu.

Bu güzel öğrenim hayatının ardından mezun olma vaktim geldiğinde iş bulma arayışına girdim. Haziran ayı başlarında daha tez sunumumu bile yapmamışken; altyapı projeleri yapan bir şirkette proje mühendisi olarak işe başladım. Şuan aynı şirkette devam ediyorum ve yaptığım işten ötürü çok mutluyum.

Bana bu eğitimi veren, bu disiplini, başarma azmini aşılayan tüm hocalarıma teşekkür ediyor, ve okulumda bu bölümü okumak isteyen herkese tavsiye ediyorum.

Saygılarımla,

Seren Sönmez
Çevre Mühendisi
Köroğlu Mühendislik İnşaat Taah. San. ve Tic. Ltd. Şti.
Tophanelioğlu Cad. No:66 Köşk Sitesi A1 Blok D:11
Altunizade-İstanbul
T:+90 216 327 54 06
F:+90 216 327 64 29
www.koroglultd.com
seren@koroglultd.com


Bu sayfa Environmental Engineering tarafından en son 10.03.2015 12:22:15 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM