Turan Haldız


2000 Mezunu
Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü

Lisedeki Fizik hocasının tavsiyesi ve gazetelerde çıkan “2000’li yılların en gözde mesleği Çevre Mühendisliği olacak” şeklindeki haberler ile bölüm derslerinin İngilizce olması, Çevre Mühendisliği’ni tercih etmemde önemli rol oynasa da, bir çok kişi gibi ben de bu bölümde tesadüfen okumaya başladım. Çevre Mühendisliği alanındaki iş imkanları ile ilgili kafamda oluşan tüm soru işaretleri, zaman içinde özellikle, bölüm derslerine başladıkça kayboldu. Okul hayatından hem mesleki hem de sosyal açıdan tatmin olmuş genç bir mühendis olarak mezun oldum.

Çevre Mühendisliği’nden farklı bir alan olan İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda, aldığım şirket içi teorik eğitimlerin yanında, “bilgiye nasıl ulaşılacağı, problemlere farklı ve ne tür çözümler sunulabileceği vb.” konularda üniversite eğitimi ile edindiğim bilgi ve beceriler, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlığı konusunda belli bir süre sonra yetkin olmamı sağladı. Gerek kendi mesleğimi gerekse de İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlığı’nı yaparken, üniversite hayatımın olumlu katkısını ve işyerlerimdeki diğer mesai arkadaşlarımın yanında Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği mezunu olmanın farkını her zaman hissettim.Temel mühendislik konularının yanında takımlar halinde bilimsel-uygulamalı araştırma, geliştirme, projelendirme ve yazılı-sözlü sunum faaliyetleri ile her alanda fark oluşturabilecek bireyler olarak yetiştirildiğimiz bu bölümden mezun olduğumda aklımda sadece Çevre Mühendisliği yapmak vardı. Ancak iki sene gibi kısa süreli Çevre Mühendisliği çalışmam sonrasında; piyasa koşulları ve karşıma çıkan fırsatlar, beni İş Sağlığı ve Güvenliği alanına yönlendirdi.

Sonuç olarak; iş hayatının gerçeklerine hazır, mühendislik formasyonunda geniş bir vizyona sahip ve aynı zamanda kendi mesleğine hakim bir mühendis olmayı hedefleyen tüm genç arkadaşlara Marmara Üniversite Çevre Mühendisliği Bölümünü şiddetle tavsiye ederim.

  

ZORLU CENTER PROJESİ
Kaya Danışmanlık Proje Müdürü

 

 


Bu sayfa Environmental Engineering tarafından en son 12.01.2015 23:24:33 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM