Kutlay Gül2011 Mezunu
Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü

Üniversite sınavından sonra yaptığım tüm tercihler mühendislik bölümleri üzerineydi. Çevre mühendisliği ise görece daha yeni ve gelişmeye açık bir bölüm olduğu için hemen gözüme çarpmıştı.

Marmara Üniversitesi’nin köklü geçmişi zaten ortadaydı. Üstüne bölümün eğitim dilinin İngilizce olması, Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliğinde okumak istememin en büyük motivasyonu oldu. Nitekim okulda geçirdiğim dört yıl boyunca bu seçimimden hiçbir zaman pişman olmadım.

Öğrenim hayatım boyunca, yazları tamamladığımız zorunlu stajlardan ayrıca kısmi zamanlı işlerde çalıştım. Gerek bu işlere başvuru sırasında gerekse çalışma hayatım sırasında “Marmaralı” olmanın çok büyük faydalarını gördüm.  Okuldan mezun olduktan sonra sektörün en büyük firmalarından biri olan PWT Wasser- und Abwassertechnik GmbH’de çalışmaya başladım. Genel kanının tersine, okulda aldığım teorik ve pratik bilgilerin iş hayatında ne kadar gerekli ve kullanışlı olabileceğini daha yeni başladığım iş hayatımda bile birçok kez gördüm.Konularında uzmanlaşmış, teorik ve pratik bilgi yönünden Türkiye ortalamasının çok üzerinde olan öğretim kadrosu diğer pek çok üniversitelerdeki düzenin aksine öğrenci odaklı eğitim anlayışı disiplinli ve eksiksiz bir eğitim almamda çok büyük öneme sahiptir.  Okulda derslerde gördüğümüz teorik bilgileri, verilen proje ve ödevlerle gerçek koşullara uygulamanın ve oldukça zengin donanımlarla donatılmış bölüm laboratuvarı çalışmalarımda elde ettiğim pratik bilgilerin benim için çok önemli bir tecrübe olduğunu belirtmek isterim.  Öğrenim dilinin İngilizce olması hem ders kaynağı açısından rahat etmemizi sağladı hem de sıkça yaptırılan İngilizce sunumlarla iş hayatında çokça ihtiyaç duyacağımız yetenekleri geliştirmemizde yardımcı oldu.

Son olarak edindiğimiz sağlam teorik tabandan başka, mühendislik kültürünün, analitik düşünme ve olaylara farklı yönden bakabilme yeteneğinin bu dört yılda bizlere fazlasıyla aşılandığını söyleyebilirim. Bu özellikler sektörde tanımlanan “Marmaralı Mühendis” tabirinin şans eseri ortaya çıkmadığını göstermektedir.

 

PWT Wasser- und Abwassertechnik GmbH
Proses Mühendisi
Ortaklar Cad. Bahçeler Sok.
No:18 Kat:2 D:4
Mecidiyeköy-İSTANBUL
Phone: +90 212 356 77 73 / +90 212 356 77 74
Fax : +90 212 356 77 75
GSM : +90 530 238 93 04
kutlay.gul@pwt.de
www.pwt.de


Bu sayfa Environmental Engineering tarafından en son 12.01.2015 23:26:03 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM